Lazer Çeşitleri

Lazerler;Lazer çeşitleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Long Pulsed Alexandrite Lazerler

lazerler

lazerler

Ülkemizde ve dünyada oldukça yaygın olarak kullanılmaktır. Melanin tarafından oldukça fazla emilen bir dalga boyu olan 755 nm dalga boyunu kullanır. Soğutma sistemi ile cilt korunmalıdır. Literatürlerde etkinliği ile ilgili oldukça fazla çalışma yapılmış lazerler dendir. Lazer epilasyon uygulaması sonuçları oldukça iyidir. Bu lazer epilasyon tipi sadece açık cilt rengi olan kişilerde tercih edilmesi gereken laze tiplerinden biridir. Koyu cilt yapısı olan kimselerde ve ince tüylerde uygulanırsa tüylerde tetiklenme yapabilir. Derinde yerleşimli kıllarda yani sırt, kol, yüz ve ense bölgelerinde başarı oranı düşük lazerlerdir .Daha çok kozmetik lazer epilasyon olarak bilinen koltuk altı, bacak, bikini bölgelerinde tercih edilirler.

Long Pulsed Diode Lazerler

Diğer iki lazerden daha sonra geliştirilmiş daha derin cilt tabakalarına girebilen bir lazer çeşididir. Bu lazer çeşidi alexandrite lazerden biraz daha derine indiğinden özellikle yüz, sırt, omuz, göğüs gibi alexandrite lazerin etkinliğinin düşük olduğu bölgelerde daha etkili lazer çeşidi olarak bilinir. Bu özelliği sayesinde bu lazer tipi birçok kliniğin tercih ettiği birinci lazer haline gelmiştir. Diode lazerler ve çeşitleri koyu ciltlerde de uygulanabilen lazerlerdir.

Long Pulsed Ruby Laser:

Ruby lazer tipleri 694 nm dalga boyu kullanan lazer çeşitlerindendir. Melanin hassasiyeti iyidir. Fakat ciltte lekelenme riski fazla olduğundan cilt iyi korunmalıdır. ülkemizde pek kullanılmayan lazer epilasyon tiplerinden biridir.

Long Pulsed Nd yag Laser:

Melanin tarafından en az emilen lazer tipleridir. Bu özelliği nedeniyle zenci ve çok esmerlerde Lazer Epilasyon da kullanılabilir. Diğerlerinden daha yüksek enerji değerleri kullanılır. Derin deri katmanlarına ulaşır bu sebeple işlem bir miktar ağrılıdır. Başarı oranları bazı çalışmalarda düşük gözlense de çok esmer ciltlerde kullanılmaktadır. Derin cilt dokularına indiğinden kılcal varis lerinde en çok kullanılan lazerdir. ülkemizde yanlış olduğunu düşündüğümüz bronz ciltlerde de uygulanabileceği inanışıdır. Bu uygulamanın doğru bir yaklaşım olmadığı açıktır. Soğutucu sistemlerle cilt korunmalıdır.

Hangi Lazer çeşidi Sizin İçin Uygun?

Gittiğiniz hastane, tıp merkezi veya güzellik merkezinde doktorlar cilt tipinizi belirleyerek size uygun lazeri ya da ışık sistemini seçecektir. Bizim önerdiğimiz seçim kriterleri aşağıdaki gibidir. Bu kriterlere bakılırsa bir merkezde diode lazer mutlaka bulunmalı gerektiğinde alexandrite lazerde ilave edilmelidir. Bizim tecrübelerimize göre en etkili lazer epilasyon cihazları diode lazer ve alexandrite lazer cihazlarıdır.

 • Alexandrite lazer bu oldukça çok tercih edilen lazerlerdendir. Fakat her cilt, her bölge ve her kıl yapısında uygun değildir. özellikle yüz bölgesinde sırt ve kolda kullanımı sıkıntılara neden olabilir. İnce tüylerde artış yapabileceği dikkate alınarak uygulamaya başlanmalıdır. Bize göre yüz, kol, sırt ve omuzda kullanılmamalıdır.
 • Diode lazerler yüz, ense, boyun, kol, sırt bölgelerinde tüm lazerlerden daha başarılıdır. Diyot lazerler tüm bölgelerde kullanılabilen nadir lazer tipilerindendir. Koltuk altı, bacak ve genital bölgede de başarılı bir lazerdir. Bu özelliğinden dolayı bizce bir merkezde mutlaka bulunması gereken temel bir lazerdir.
 • Tüm uygulamalarda ve lazer epilasyon çeşidinde Kıllar kalın ise sonuçlar daha iyi olmaktadır. Kalın kıl kökleri melanin bakımından zengin olursa lazeri daha iyi tutmaktadır.
 • Ayva tüylerinde lazerlerin başarısı düşüktür. Diode lazerler bu tür kıllarda en başarılı lazerler olarak göze çarpmaktadır.
 • Fotoepilasyon, lazer uygulaması değildir. Gittikçe birçok merkezde bu uygulamaların yerini lazerler almaktadır.
 • Koltuk altı, genital ve bacak bölgeleri en iyi sonuç alınan bölgelerdir. Bu bölgelerde lazer epilasyon istenen başarıya genelde 6 seansta ulaşılır.
 • Yüz uygulamaları diğer bölgelerden daha fazla seans gerektirmektedir.
 • Cil tipi 5-6 olan zenci yada araplarda nd yag lazerler daha güvenli gözlenmektedir. Fakat başarının çokta yüksek olmadığı bilinmelidir.
 • Diode lazerler koyu cilt tipinde ve tüm cilt tiplerinde kullanılabilmektedir.
 • Kahverengi ve sarı kıllarda başarı oranları tüm sistemlerde düşüktür. çok umut vaad edilmez. Fakat orta koyulukta ki bu kılları azaltmak için birkaç seans uygulama yapılarak alınan sonuca göre davranılabilir.
 • Beyaz tüylerde bu sistemlerin Lazer Epilasyon tümü başarısızdır. Beyaz tüyler için en iyi çözüm iğneli epilasyondur.

Bunu Oyla:

Tıkla ve Oyla!
[Total: 1 Average: 5]