Epilasyon Yöntemleri nelerdir? Birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Lazer ile Epilasyon Yöntemleri

Lazer epilasyon yöntemleri tek bir dalga boyundaki lazer enerjisi ile yapılır. Lazer enerjisi ile tüy köklerini yakma işlemi lazer epilasyon işlemidir.

epilasyon yöntemleri

epilasyon yöntemleri

Lazer epilasyon işlemi sırasında sadece tüyler etkilenir. Cildin lazer enerjisinden etkilenmesini önlemek amacıyla soğuk uygulanır. Cilt soğuk uygulaması ile korunur. Lazerin oluşturduğu ısı enerjisi sadece kökü etkiler.

Lazer enerjisi köke fazla yollanır ise daha başarılı olunur. Bunun iki yolu vardır. Birincisi yüksek doz uygulama yapmaktır. Yüksek doz uygulama yapmak için cilt rengi açık olmalıdır. İkincisi ise doğru lazer türü ile epilasyon yapmaktır.

Lazer enerjisi üç etkisi sayesinde epilasyon yapar. Bu üç etki; fototermal, fotomekanik, fotokimyasal etkidir.

  • Fototermal Etki: Oluşan ısı enerjisi kıl kökünü yakar.
  • Fotomekanik Etki: Şok dalga enerjisi kökü etkiler.
  • Fotokimyasal Etki: Yanık sonrası oluşan zararlı kimyasallar kökü etkiler.

Lazer enerjisi tarafından kıl kökleri bu yolla hasarlanır. Fiziksel, kimyasal ve mekanik etki söz konusudur. Kıl kök hücreleri bu etkilerle hasarlanır. Hasarlı kıl kök hücreleri kıl üretemez. Lazer epilasyon yapılan alanda her seansta kıl azalması görülür. Lazer cihazı tüm alana uygulanır. Lazer uygulaması boş alan bırakmadan uygulanır.

Özetle sonuçta kılı üreten kök hücrelerinde oluşan bu fiziksel ve kimyasal reaksiyonlar kıl kökünün tahrip olarak bir daha kıl üretememesini sağlar. Yukarda anlatılan mikro düzeydeki reaksiyonlar gözünüzü korkutmasın. İşlem sırasında kıl köklerinde sadece iğne batması ve hafif bir yanma oluşur. Atış yapıldıktan saniyeler sonra bu acı ortadan kalkar. Yine yukarıdaki bahsedilenler ciltte hafif kızarıklığa ve kıl köklerinde perifoliküler ödem dediğimiz minik kıl kökü ödemine neden olur. Tüm bunlar normal reaksiyonlardır. Fakat bu reaksiyonları en az düzeye indirmek için lazer epilasyon cihazları işlem sırasında ve sonrasında deriyi soğuturlar. Bu soğutma bile çoğu kez reaksiyonları söndürür. Fakat işlem sonrasında soğutma 5 dakika kadar daha yapılarak reaksiyonlar iyice yatıştırılır. Çoğunlukla oluşan bu kızarıklık hemen işlem sonrası geçer. Lazer epilasyon seansları yaklaşık iki ayda bir tekrarlanır. Altı seans gibi bir ortalama seans sayısından bahsedilebilir. Lazer epilasyon uygulamaları için aşağıdaki lazer epilasyon merkezlerini öneriyoruz.

Fotoepilasyon Nedir?

Ülkemizde IPL lazer ya da İPL lazer olarak adlandırılan Işık Epilasyon yöntemleri aslında lazer değildir. Işık Epilasyon Sistemleri Yoğunlaştırılmış ışık kaynaklarıdır. Ülkemizde yanlış olarak lazer adıyla da kullanılmaktadır. Bu aslında bir kafa karışıklığı yaratmaktadır. Eğer bir ipl cihazı ile lazer uygulanmış ise size gerçekte lazer epilasyon değil foto epilasyon yapılmış anlamına gelir. Bu ayrım son derece önemlidir. Çünkü lazer ile foto epilasyon yada Işık Epilasyon Sistemleri arasında çok önemli teknolojik ayrılıklar vardır. Cihazların ciltte ve kıl kökündeki etkileri birbirlerinden çok değişiktir. Bu nedenle bu cihazlara yanlışlıkla lazer denilmemelidir.

İntense pulsed light ya da photo epilasyon:

IPL yoğunlaştırılmış ışık uygulamalarıdır.özel başlıklar ile geniş alanlara uygulanabilirler. Lazer gibi tek bir ışık demeti içermeyip belli bir aralıktaki tüm ışınları kulalnırlar. Uygulama lazerlere çok benzer. Genellikle soğuk jel yada soğutucu içeren başlıklarla kullanılırlar. Farklı sonuçlar bildiren makaleler mevcuttur. Bu cihazların iki ayrı güçte olan tipi üretilmiştir. Düşük doz kullanan salon tipi cihazların doğal olarak başarı oranları düşüktür. Fazla seans gerektirir. Kişisel tecrübeler çok fazla kullanım alanı bulamayacağını göstermektedir. Klinik tiplerinin kullanımı ise oldukça güçtür ve kısıtlı kullanım alanı bulmaktadır. Lazer epilasyon cihazları varken IPL sistemlerinin epilasyonda şansı çok düşük gözükmektedir. Gittikçe uzaklaşışan bir yöntemdir.

Mavi ışık yada photopnomatik (PPX)

Lazer epilasyon ve IPL sistemlerinden daha ayrı bir dalga aralıgını kullanan yeni bir teknolojidir. Vakum yapan başlıklarla deri inceltilir. Kıl kökleri yüzeye doğru yaklaştırılır. Bu sistemin sonuçlarında da çelişkiler mevcuttur. üretici firmaların iddiaları bilimsel yayınlarla desteklenmedikçe cihazların başarılı olduğu söylenemez. Bu nedenle lazerlere alternatif olamamıştır. Sınırlı sayıda cilt işleminde kullnılabileceği söylenmektedir. Bu konudada yeterli bilimsel kanıt yoktur.

Sonuç olarak bizce bu sistemler Lazer Epilasyona alternatif değildir. Sadece lazerin kullanılamadığı nadir durumlarda tercih edilmesi gereken sistemlerdir.

Lazer Epilasyon Merkezleri