Lazer Epilasyon çeşitleri

Ana Sayfa > Lazer Epilasyon > Tipleri

Lazer Epilasyonun çeşitleri

Aşağıda lazer epilasyon çeşitleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Long Pulsed Alexandrite Lazer

diode lazer cihazı

Ülkemizde ve dünyada oldukça yaygın olarak kullanılmaktdır. Melanin tarafından oldukça fazla emilen bir dalga boyu olan 755 nm dalga boyunu kullanır. Soğutma sistemi ile cilt korunmalıdır. Literatürlerde etkinliği ile ilgili oldukça fazla çalışma yapılmış lazerlerdendir. Lazer epilasyon uygulaması sonuçları oldukça iyidir. Bu lazer epilasyon tipi sadece açık cilt rengi olan kişilerde tercih edilmesi gereken laze tiplerinden biridir. Koyu cilt yapısı olan kimselerde ve ince tüylerde uygulanırsa tüylerde tetiklenme yapabilir. Derinde yerleşimli kıllarda yani sırt, kol, yüz ve ense bölgelerinde başarı oranı düşük lazerlerdir .Daha çok kozmetik lazer epilasyon olarak bilinen koltuk altı, bacak, bikini bölgelerinde tercih edilirler.

Long Pulsed Diode Laser

Diğer iki lazerden daha sonra geliştirilmiş daha derin cilt tabakalarına girebilen bir lazer çeşididir. Bu lazer çeşidi alexandrite lazerden biraz daha derine indiğinden özellikle yüz, sırt, omuz, göğüs gibi alexandrite lazerin etkinliğinin düşük olduğu bölgelerde daha etkili lazer çeşidi olarak bilinir. Bu özelliği sayesinde bu lazer tipi birçok kliniğin tercih ettiği birinci lazer haline gelmiştir. Diode lazerler ve çeşitleri koyu ciltlerde de uygulanabilen lazerlerdir.

Long Pulsed Ruby Laser:

Ruby lazer tipleri 694 nm dalga boyu kullanan lazer çeşitlerindendir. Melanin hassasiyeti iyidir. Fakat ciltte lekelenme riski fazla olduğundan cilt iyi korunmalıdır. ülkemizde pek kullanılmayan lazer epilasyon tiplerinden biridir.

Long Pulsed Nd yag Laser:

Melanin tarafından en az emilen lazer tipleridir. Bu özelliği nedeniyle zenci ve çok esmerlerde Lazer Epilasyon da kullanılabilir. Diğerlerinden daha yüksek enerji değerleri kullanılır. Derin deri katmanlarına ulaşır bu sebeple işlem bir miktar ağrılıdır. Başarı oranları bazı çalışmalarda düşük gözlense de çok esmer ciltlerde kullanılmaktadır. Derin cilt dokularına indiğinden kılcal varis lerinde en çok kullanılan lazerdir. ülkemizde yanlış olduğunu düşündüğümüz bronz ciltlerde de uygulanabileceği inanışıdır. Bu uygulamanın doğru bir yaklaşım olmadığı açıktır. Soğutucu sistemlerle cilt korunmalıdır.