Lazer Epilasyon Hakkında Detaylı Bilgi

Lazer Epilasyon Hakkında Detaylı Bilgi: Lazer epilasyonla ilgili sık sorulan sorular aşağıdaki gibidir. Lazer epilasyon yaptırmak isteyenlere ya da yaptıranlara kılavuz olacak bilgiler içeren bir site hazırlamaya çalıştık. Sitemiz tamamen bigi amaçlı hazırlanmıştır. Sektörde çalışmış deneyimli uzman doktorların görüşlerini ve bilimsel verileri içermektedir. Bir lazer merkezi yada kliniği seçerken nelere dikkat edilmeli?

Lazer Epilasyon Hakkında

Lazer Epilasyon Hakkında

Lazer merkezleri uzman doktorlar tarafından kurulan ve işletilen yerlerdir. Bu merkezleri doktor harici olan kişilerin açması kısıtlanmıştır. 2010 itibari ile lazer merkezleri kapatılıp hastane yada tıp merkezlerinde dermatoloji kliniğinin bir parçası haline gelen merkezlerde uygulamalar yapılabilecektir. Bu nedenle gittiğiniz merkezde özellikle uzman doktorların olmasına dikkat etmelisiniz. Uzman doktorların ön görüşmede sizi bilgilendireceklerini ve kafanıza takılan soruları cevaplandıracakları bir merkezi ya da kliniği tercih etmelisiniz.

Lazer kliniğinde ayrı dalga boyundaki lazer tiplerinin bulunması önemlidir. Bu tip kliniklerde size en uygun şekilde uygulama yapılabilecektir. Lazer epilasyonda doz ayarlaması etkinlik ve yan etki açısından önemli bir unsurdur. Bu nedenle güvenilir klinikleri önermekteyiz. Güzellik salonu yada kuaförlerde bu işlemlerin yapılmasının yasak olduğunu tekrar hatırlatmak isteriz.

 1. Lazer güvenlimidir?
 2. Lazer nasıl epilasyon yapar?
 3. Lazer Epilasyonun Avantajları nelerdir?
 4. Lazer epilasyon nasıl uygulanır?
 5. Neden birden fazla seans gerekmektedir?
 6. Lazer epilasyonun alternatifi var mıdır?
 7. Lazer epilasyon öncesi nelere dikkat edilmelidir?
 8. Lazer epilasyon esnasında ne olmaktadır?
 9. Lazer epilasyon ağrısız mıdır?
 10. Alexandrite lazer nedir?
 11. Diode Lazer Nedir?
 12. Pulse süresi ne anlama gelmektedir?
 13. Kaç seans gereklidir?
 14. Sonuçlar kalıcımıdır?
 15. Uygulanan bölgede deriye hasar verir mi?
 16. Hormon bozukluğu olan kadınlarda lazer epilasyon yapılır mı?
 17. Gebelik döneminde lazer epilasyon yapılır mı?
 18. Erkeklerde lazer epilasyon yapılır mı?
 19. Lazer epilasyon ekonomik midir?
 20. Seans aralıkları nasıl olmalıdır?
 21. Tedavi sonrasında iz kalır mı?

1 Lazer Epilasyon Hakkında;

Laser güvenli midir?

Tıbbın önemli teknolojik buluşlarından olan lazer son 30-40 yıldır gelişerek bir çok alanda (göz ameliyatlarından diş dolgusuna kadar) güvenle kullanılmaktadır. Bu kullanım alanlarından bir yenisi de lazer epilasyondur. Doğru vakada doğru lazer tipi, uygun kıl rengi ve tipi, uygun lazer dozu seçilerek güvenli kullanım sağlanır. Lazer epilasyon cihazları ABD ‘den İngiltere’ye, Avustralya ;ya kadar birçok gelişmiş ülkede kullanılmaktadır.

2

Lazer nasıl epilasyon yapar?

Laserin epilasyon yapma mekanizması; milisaniyelik atışlarla cilde uygulanan lazer ışını, çevre dokuya zarar vermeden cildi geçerek seçici olarak kıl kökünde yoğunlaşır, burada ısı oluşturur ve kıl kökünü tahrip eder.Kıl kökünde kimyasal ve fiziksel bir dizi reaksiyon oluşur. Kıl kökü kıl üretme kabiliyetini kaybeder.

3

Lazerin geleneksel klasik yöntemlere üstünlüğü nedir?

Tüm dünyada yaygın kullanımı ile elde edilen deneyimler, lazerin diğer yöntemlerle kıyaslanamayacak kadar güçlü olduğunu kanıtlamıştır. Kalıcı olması,yok denecek kadar az acı oluşturması, kısa sürede büyük alanlarda uygulanabilmesi,özel bakım gerektirmemesi diğer üstün özellikleridir.

4

Lazer epilasyon nasıl uygulanır?

Tedavi edilecek alan temizlenir. Bu bölgedeki uzun kıllar kısaltılır. Laser enerjisi deriden geçip tüy folikülündeki pigment tarafından emilir. Saniyeden daha kısa sürede etki edilen kıl kökleri etkisiz hale getirilir. Tedavi edilecek alanın genişliğine bağlı olarak işlem birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir. Tedaviden sonra, en fazla onbeş gün içinde kıllar kendiliğinden dökülür. işlemden hemen sonra günlük aktivitelere başlanabilir.

5

Neden birden fazla seans gerekmektedir?

Vücudumuzdaki kılların, doğum(ANAGEN), gelişme (KATAGEN) ve ölüm(TELOGEN) gibi birbirinden değişik yaşam evreleri vardır. Aynı bölgede değişik evredeki kıllar bir arada bulunmaktadır. Laser sadece büyüme fazındaki tüylerde etkilidir. Kılınlazere en duyarlı olduğu evreyi bulmak için , lazer uygulaması belli aralıklarla tekrarlanmalıdır. Seans sayısı kişiden kişiye ve aynı kişide değişik bölgelerde değişmektedir.

6

Lazer epilasyonun alternatifi var mıdır?

Evet, kalıcı olmayan traş,tüy dökücü kremler, ağda gibi metotlar alternatif yöntemlerdir. İğneli epilasyon kalıcı bir yöntemdir fakat ağrılıdır, uzun zaman alır, geniş alanlarda uygulama zordur, yapana çok bağımlıdır ve doğru uygulanmazsa leke bırakma ihtimali fazladır.

7

Lazer epilasyon öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Uygulamadan en az 1 ay öncesine kadar ağda, cımbız gibi yöntemlerle kıllar kökünden yolunmamış olmalıdır. Son Bir, bir buçuk ay içinde solaryuma gidilmemiş, güneş banyosu yapılmamış olmalıdır. Deri uygulama esnasında bronz olmamalıdır. Bayanlarda adet döneminde uygulama ağrılı olabileceğinden tercih edilmez.

8

Lazer epilasyon esnasında ne olmaktadır?

Lazer epilasyon cihazı, lazer ışınlarını oluşturarak el aletine gönderir. El aleti yardımı ile bu enerji istenilen boyuttaki deri bölgesine aktarılır. Enerji kıl tarafından tutulur. Kıl kökünde çok kısa süreli 65 C kadar ısı oluşur. Buda kıl kökünü bir daha kıl oluşturmayacak şekilde tahrip eder.Uygulama sonrası bölgeye nemlendirici özel kremler uygulanır.Aşırı kızarıklık oluşursa soğuk kompres aralıklı ve kısa süreli uygulanmalıdır.

9Lazer epilasyon ağrısız mı dır?

Hem evet hem hayır. ilk atışlarda hafif bir ağrı yanma, batma hissi olabilir. Daha sonraki atılşlarda bu his çoğunlukla kaybolur. çoğu hasta bunu iç çamaşırın lastiğinin çarpma hissi gibi tanımlamaktadır. çok ağrı duyulursa seans öncesi anestezik krem uygulaması yapılabilir.

10

Alexandrite lazer nedir?

Alexandirate lazer 755 nanometre dalga boyundaki ışınlardan oluşmaktadır.Bu dalga boyu kılın yapısında bulunan melanin pigmenti(siyah boya maddesi) tarafından yoğun şekilde emilen ışın demetlerini içerir. Bu sayede lazer epilasyonla amaçlanan kıl kökü tahribatı sağlanabilir. Alexandrite lazer daha çok kozmetik epilasyon olarak bilinen bölgelerde yani koltuk altı, bacak, bikini bölgesinde ve açık ten renkli kişilerde tercih edilir.

11

Diode lazer nedir?

Diode lazer 810 nm dalga boyundaki lazer ışınlarını içerir. Bu lazer ciltte alexandrite lazerden daha derine iner. Bu avantajı sayesinde sırt, yüz, omuz ve kol gibi kılların derin yerleşimli olduğu bölgelerde alexandrite lazerden daha başarılıdır. En çok tercih edilen lazerlerdendir.

12

Pulse süresi ne anlama gelmektedir?

Bu özellik enerjininin zamana yayılarak cilde uygulanması anlamına gelir. Etkin dozları cilt tipine göre ayarlanabilmesi bu özellik sayesinde olmaktadır. Böylece cilde zarar vermeden kıl kökü güvenli bir şekilde tahrip edilebilmektedir. Uzun pulse süreleri koyu ciltlere uygulama imkanı sağlamaktadır. Tüm lazer tiplerinde kısa ve uzun pulse süreleri bulunmalıdır.

13

Kaç seans gereklidir?

Laser enerjisi sadece büyüme dönemindeki kıllara etki ettiğinden ortalama 6-8 seans tekrarı gerekli olmaktadır. Seans sayısı kişisel değişkenlikler gösterebilir.Seans aralıkları bölgeye ve kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 45 gündür.

14

Sonuçlar kalıcı mı dır?

Evet kalıcıdır. Yeni jenerasyon lazer uygulamaları 1990 lı yılların sonundan beri etkin olarak uygulanmaktadır. Şayet uygulanan bölgede başarılı sonuç alınmışsa bu sonuç sonraki zaman içinde de devam etmektedir. Aksini idda eden bildiriler yoktur. Bu sebeple lazer epilasyon kalıcı bir yöntem olarak kabul edilmektedir

15

Uygulanan bölgede deriye hasar verir mi?

Genel anlamda deride bir hasar oluşmaz. Sadece uygulanan bölgede geçici bir kızarıklık, kıl diplerinde hafif şişlik oluşabilir. Bu saatler içinde kaybolur.Nadiren birkaç gün sürebilir. Bölgeye kısa süreli soğuk uygulaması ve özel nemlendirici kremler problemi genellikle çözer. çoğunlukla evde bir iki gün krem uygulaması devam ettirilir. çok hassas ciltlerde ya da yüksek doz lazer uygulamalarında yüzeyel kabuklanma gözlenebilir. çoğunlukla bu kabuklanma günler içinde özel krem uygulamaları ile kaybolur.

16

Hormon bozukluğu olan kadınlarda lazer epilasyon yapılır mı?

Hormon bozukluğunun en sık karşılaştığımız sebebi; polikistik over sendromu diye tanımladığımız aşırı tüylenme ve adet düzensizlikleri ile birlikte görülen hastalıktır. Böyle bir hastalık varsa sinin başlanması ve oluşmuş olan kılların lazer epilasyonla yok edilmesi en doğru yoldur. Tüm hormon bozukluklarında tıbbi öncelikli yapılmalıdır.Var olan tüyler lazer epilasyonla yok edilir.

17

Gebelik döneminde lazer epilasyon yapılır mı?

Hamilelik döneminde lazer epilasyon yapılmasını önermiyoruz. Bu dönemde değişen hormonal denge nedeniyle başarı oranı düşmektedir. Vucuttaki ödem sebebiyle işlem daha ağrılı olabilmekte ve yüksek düzeydeki bazı maddeler pigmentasyonda artışa buda leke ve yanık riskinde artışa sebep olabilmektedir. Bebek üzerine gösterilmiş yada bilinen bir yan etkisi yoktur. Bu sebeplerden gebelere uygulama yapmayı önermiyoruz.

18

Erkeklerde lazer epilasyon yapılır mı?

Erkeklerde artan oranlarda lazer epilasyonu tercih etmektedir. Uygulamada sakınca yoktur.

19

Lazer epilasyon ekonomik midir?

Evet klasik yöntemlere göre uzun dönem düşündüğünüzde hem ekonomik hem de pratiktir.

20

Seans aralıkları nasıl olmalıdır?

Laserlerde yüz bölgesinde 30 gün vücut bölgelerinde ise 60 gün ara verilirse uygun olur. Fakat kişisel yanıtlar değişik olabilir.

21

Tedavi sonrasında iz kalır mı?

Lazer Epilasyon uygulaması sonucu ciltte kızarıklık görülmesi beklenen bir durumdur. Normalde uygulamayı takip eden bir kaç saat ila birkaç gün içerisinde tamamen kaybolur. Hemen epilasyonun ardından kişinin güneşlenmesi veya solaryuma girmesi, kalıtımsal pigmentasyon problemi bulunması gibi özel durumlarda ciltte açık veya koyu renklenmeler görülebilir. Genel olarak bu vakalar geçicidir ve zaman içerisinde geride hiçbir iz bırakmadan kaybolur.

Lazer Epilasyon Hakkında Detaylı Bilgi, Lazer Epilasyon Hakkında Detaylı Bilmek istedikleriniz için bize hemen ulaşabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bunu Oyla:

Tıkla ve Oyla!
[Total: 5 Average: 5]